Rodinná firma

Jsme David a Ripsi. David je Čech, já původem Arménka. Nyní už česko-arménská rodina, která zapouští své společné kořeny ve Východních Čechách nedaleko Kostelce na Orlicí, kde sídlí naše nová provozovna.

Spolu jsme iniciátory a zakladateli e-shopu www.chutarmenie.cz a značky BOHAYA, která v sobě nese naše mezinárodní propojení (BOHEMIA – HAYASTAN).

Oba dva jsme milovníci života a cestování. Jsme také gurmáni, kteří si užívají kvalitní jídlo, které nejen chutná, ale také na první pohled vypadá krásně a zajímavě. Rádi zkoušíme nové věci, objevujeme nové pro nás neznámé chutě. V běžném životě se soustředíme na udržitelnost, podporu lokálních dodavatelů a malých podnikatelů, kteří nabízejí s láskou pěstované nebo vyrobené produkty.

Naši lásku ke kvalitnímu jídlu a pití, které má svou osobitost a příběh, zcela automaticky a s nadšením sdílíme s našimi přáteli, a tak není divu, že netrvalo dlouho a naše česko-arménské propojení přineslo na svět nečekaný gurmánský poklad, jehož inspirací byl právě tradiční recept mé rodiny, která po generace vařila tradiční arménský sudžuch.

Překvapivě jsem to nebyla já, kdo by se rozhodl pustit se do oprašování našeho rodinného receptu, ale David, kterého návštěva mé rodiny v Arménii natolik inspirovala, že se začal více otevírat arménským chutím a dalo by se říct, že jim až „propadl“. Jeho nadšení pro výrobu sudžuchu tady u nás v Čechách přineslo spoustu výzev, které pro něj nikdy nejsou problém, má-li motivaci a pevnou víru v to, že to, co dělá, má smysl a přesah.

A tak před 2-3 lety začalo naše velké experimentování s výrobou této tradiční arménské pochoutky, kterou vařila už má prababička, babička a dodnes ji vaří i mé tety. U nás v Arménii se tímto způsobem už v dávných dobách spotřebovávaly přebytky vlašských ořechů a hroznového vína, které pak vydržely až do nové sezóny vína a ořechů.

S přizpůsobováním výroby sudžuchů českým podmínkám a zde dostupným surovinám, jsme si prošli několikaletou dobrodružnou cestou, kdy hlavně David ve svém neutuchajícím nadšení zjišťoval, co výrobně funguje a co ne.

Ve finále už existoval kvalitní „základní sudžuch“ (vlašké ořechy v redukované hroznové šťávě s orientálním kořením), který David jako správný estét toužil ještě něčím „vylepšit“, aby vypadal i na první pohled přitažlivě a reprezentativně.

V jakési chvilce „inovátorského osvícení“ ho napadlo začít namáčet náš sudžuch do čokolády, což se může zdát jako zcela jednoduchý nápad, nicméně jeho realizace není pro čokoládového amatéra zcela jednoduchá a bez komplikací spojených s rovnoměrným rozvrstvením čokolády po délce celé tyčky. O nanesení přesně takové vrstvy, která jde lehce krájet, ani raději nemluvíme.

A protože u nás doma věříme, že náhody neexistují, osud nám do cesty za nedlouho přihrál tip na mistry chocolatiéry z 1. řemeslné čokoládovny Jordi´s se sídlem v nedalekých Třebechovicích pod Orebem.

I oni jsou v tom, co dělají, velkými srdcaři stejně tak jako David, a tak není divu, že si spolu celkem rychle padli „do noty“. Díky jejich přátelskému a podporujícímu přístupu a také jejich dlouholetým zkušenostem s fungováním čokolády, jsme pozvedli klasický arménský sudžuch na klenot v čokoládě přesně podle Davidovi vize. V naší nabídce ho nyní najdete pod názvem ŠARNUT. Nutno mistrům z Jordi´s poděkovat i za to, že to oni přišli s nápadem zajímavých posypů, které jsme na náš Šarnut začali používat.

A protože nabízet „jen Šarnut“ je pro vynalézavého gurmána málo, začala se naše nabídka postupně rozšiřovat o různé prodejní edice podle druhů použitých posypů. Některé z nich jsou doplněny o verze klasického sudžuchu, abyste mohli tyto dvě verze chuťově porovnat.

Vše, co nyní nabízíme, najdete na našem e-shopu www.chutarmenie.cz. Jedná se o edice HAMOVIK, KRAK, CHARMAR a speciální edici LOVE, kterou vydáváme ke speciálním příležitostem spojených s láskou (Valentýn, svatby, 1. máj…).

Máme radost, že během našeho inovování sudžuchu na šarnut vznikla další nečekaná pochoutka, a to naše „zdravé pralinky“ AREVIK.

I ony jsou vyrobeny z redukované hroznové šťávy s orientálním kořením, polité kvalitní lahodnou čokoládou Jordi´s a doladěny posypem.

Křupavá čokoláda a pružné želé vás překvapí svou kombinací a vykouzlí blažený úsměv na tváři. Proto jsme pro ně vybrali název Arevik = sluníčko.

Tyto pralinky jsou tu pro ty, kteří chtějí vyzkoušet nové chutě bez vlašských ořechů. Pro ty, kteří se touží na chvilku zastavit a vychutnat si tento skvost všemi smysly.

Naši nabídku jsme nedávno také obohatili i o kvalitní a oceňované granátové víno značky MATEVOSYAN z rodinného arménského vinařství, které vám udělá radost při posezení s přáteli nebo jen tak jako doplněk našich čokoládových klenotů či jiných dezertů, jemných sýrů nebo pokrmů z drůbeže.

Věříme, že se necháte naším nadšením a chutí Arménie inspirovat a obohatíte svůj život o nové nepoznané chutě tak, jak to milujeme dělat i my. A že jimi obohatíte nejen sebe, ale třeba i své milované, kamarádky, přátele, obchodní partnery, které překvapíte novou pochoutkou.

Vše co do našich výrobků dáváme je to, co i my sami rádi přijímáme.

Nechte se námi hýčkat. Ujmeme se toho s radostí.

Těšíme se na vaše zážitky!

David a Ripsi

Vyberte si delikatesu

Pečlivě vybrané lahodné klenoty

 • On Sale

  770 

  50% Off

  Není skladem

   

  AKCE PLATÍ DO 12.5.2024

  Vlašské ořechy máčené v redukované hroznové šťávě s orientálním kořením. Obalené v čokoládě Jordi's a důmyslně zvolenými posypy (mandle, lyofilizované maliny, krystalizované květy růže, chilli, kampotský pepř z exkluzivní selekce Pepper.field, pistacie).

  NAD 3 000 KČ DOPRAVA ZDARMA 

   

  Vyrobeno v České republice značkou:

   

 • 770 

  Vlašské ořechy namáčené v hroznové šťávě a orientálním koření. Na závěr obalené v čokoládě nejvyšší kvality a doladěné posypem.

 • 580 

  Vlašské ořechy namáčené v hroznové šťávě a orientálním koření.